Buca Su Kesintisi

5
(4)

Buca su kesintisi haberleri, Buca’ da sular ne zaman gelecek? İzsu kesninti Buca bilgileri yer almaktadır. İzmir Buca su kesintisi haberleri ve İzsu kesintileri hakkında güncel bilgiler için İzsu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İzmir su ve kanalizasyon idaresi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir Buca için açıklanan Buca ilçelerinde su kesintisi yapma zorunluklarını yada planlı bakım çalışmalarını duyuruyor olacağız. İzmir su kesintisi yapılan ve etkilenen bölgeler arasında bulan Buca ilçesindeki son dakika kesintilerini kesinti süresi ile birlikte vermeye gayret ediyoruz. Mart 2021 ve diğer aylardaki su kesintilerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İzmir Buca Su Kesintisi

Buca, İzmir’in en eski ve en büyük ilçelerinden birisidir. İzmir’in 9 kilometre güneydoğusunda konumlanan Buca, Nif Dağı’nın güney eteklerinde bulunuyor. 180 kilometrekare yüzölçümüne sahip ilçenin denizden yüksekliği 38 metre olup kuzeyinde Yenişehir, kuzeydoğusunda Torbalı, batısında ise Karabağlar yer almaktadır.

Buca’da bölgenin genelinde olduğu gibi Akdeniz iklimi etkilidir ve kışları bol yağış alır. Yazları ise oldukça sıcak geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması 28 – 29 derece olmaktadır. Her ne kadar bölgede don sebepli olumsuzluklar çok olmasa da fırtına ve yağış gibi doğal etmenler kimi zaman olumsuz hava koşullarına sebebiyet verebilmektedir.

Buca’nın yerel idaresi Buca Belediyesi tarafından yapılmakta, aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bulunmaktadır. Bu bakımdan Bucalıların ihtiyacı olan su tedariki de bütün bölge gibi İZSU tarafından sağlamaktadır. İZSU hem belgedeki bütün çeşmelere, hanelere, işletmelere su tedariki sağlamakta hem de ortaya çıkacak herhangi bir su kesintisinde müdahalede bulunmaktadır.

İZSU Su Kesintileri

Buca’da geçmişte su kesintileri çok daha fazla olmaktaydı. Fakat İZSU zaman zaman altyapıyı geliştirmeye, değiştirmeye ve yenilemeye çalışmaktadır. Özellikle içme suyu şebekelerindeki su arızalarını önlemek için gerçekleştirilen branşman hatları yenileme çalışmaları gün geçtikçe daha fazla sonuç vermektedir. Bu da branşman arızası kaynaklı su kesintisi oranlarının azalmasına vesile olmaktadır.

Branşman hatlarındaki yenilemeler planlı olarak devam etmekte ve İZSU birkaç yıl içinde bütün Buca’nın branşmanlarını yenileyip bitirmeyi hedeflemekte. Bu da branşman kaynaklı su kesintisinin gün geçtikçe azalmasını sağlamaktadır.

İnternet kullanımının artması ve internetin olanaklarının gelişmesi Buca’da oluş gelen su arızalarının çok daha kolay takip edilebilmesine olanak vermektedir. İZSU’nun web sitesinde su kesintileri listesi güncel olarak yayınlanmaktadır. Burada dilerseniz Yeni Foça, Kemalpaşa, Ödemiş, Aliağa gibi İzmir’in ilçeleri arasında Buca’yı seçerek ilçedeki düzenli ve düzensiz su kesintilerini görüntüleyebilirsiniz.

İZSU web sayfasında hangi ilçelerin hangi mahallelerinde, hangi saatler arasında su kesintisi olacağı yazılmakta, açıklama olarak da “… sebebiyle su kesintisi yapma zorunluluğu doğmuştur”tarzı gerekçeler belirtilmektedir. Mesela 09:00 ile 17:00 arasında yaklaşık 8 saat su sıkıntısı olacak, 17:00 saatinde su verilmeye başlanacaktır tarzı açıklamalarla vatandaşlara su kesintilerinin hangi saatlerde olacağı haber verilmektedir.

Buca Su Kesintisi Arıza Nedenleri

Buca su kesintisi genellikle arıza kaynaklı olsa da arıza nedeni çok fazla sebebe dayanabilmektedir. En sık karşılaşılan arıza nedenleri şunlardır:

 • Pompa arızası: İZSU Buca genelinde pompaları düzenli olarak kontrol etmekte ve anlık pompaların fonksiyonlarını yerine getirip getirmediğini takip etmektedir. Fakat zaman zaman pompalarda beklenmedik sorunlar yaşanabilmekte, ekipler bu durumda acil müdahale ederek sorunun üstesinden gelmeye çalışmaktadırlar. Yine de kimi zaman pompalardaki sorunlar küçük çaplı olabilirken kimi zaman oldukça büyük bir sorun yaşanabilmekte, bu da İZSU su kesintisi saatlerinin çok daha uzamasına neden olmaktadır. Hatta kimi zaman pompa kaynaklı su kesintileri bir günden fazla sürebilmektedir.
 • Branşman arızası: Branşman hatları suyun sayaçlara kadar gelmesini sağlayan hatlardır. Bu hatlarda zaman içinde bakıma ve yenilenmeye gerek duyulabilir. İZSU düzenli olarak vatandaşların sağlığını ve su kesintilerinin en aza indirilmesini esas alarak branşman hatlarını yenilemeye gitmektedir. Kimi zaman branşman hatlarının yenilenmesi nedeniyle İzmir su kesintisi yaşanmaktadır.

Bazen ani olarak branşman hatlarında arızalar meydana gelmektedir. Bu durumda da boru hatlarındaki tamirat gerekçesiyle su kesintileri olabilmektedir.

 • Boru deplasman çalışması: Buca ve İzmir’in pek çok yerinde mevcut şebekeler site içlerinden geçmektedir. Bazen site içinde inşaat çalışmaları yapılmakta, bu nedenle şebeke hatlarının zarar görmemesi adına farklı uzunluklarda deplase işlemi yapılması gerekmektedir. Bu durumlarda çalışma süreleri önceden tahmin edilmekte ve bu süre zarfında su kesintisi yaşanacağı belirtilmektedir. Mesela 4 saat su verilemeyecek tarzı açıklamalarla vatandaşlar bilgilendirilmektedir.
 • Elektrik arızası: Buca genelinde Gediz Edaş da bakım ve onarım çalışmalarına devam etmektedir. Bu yüzden kimi zaman daha büyük sorunların oluşmaması adına elektrik bakım ve onarım çalışmaları süresince su kesintisi yapılabilmektedir.
 • Ana boru arızası: Ana borular suyun merkezler arası taşındığı ve hatlara verildiği borulardır. Kimi zaman ana borularda da arızalar meydana gelebilmektedir.
 • İnşaat çalışması: Buca yıllar içinde hala büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu yüzden de gerek eski yerleşim alanlarında yenilenmeler gerekse yeni yerleşim alanlarının inşası oluyor. İnşaat çalışmalarının yapıldığı kimi bölgelerde yerel bazlı su kesintileri yaşanabiliyor.

Buca su kesintilerinde etkilenen grupları, su kesintisinin yaşanacağı mahalleleri ve su kesintilerinin hangi saatler arasında olacağını çeşitli şekillerde öğrenebilir, takibini yapabilirsiniz. İZSU web sitesi bunu yapabileceğiniz noktalardan birisi. Sitede güncel duyuruları, planlanan su kesintilerini anlık görebilirsiniz. Mahallenizdeki su kesintisinin İZSU planlamalarıdahilinde olup olmadığını listeden kontrol edebilirsiniz.

İZSU Android Uygulaması ve Uygulama Üzerinden Yapılabilecekler

Buca su kesintilerine ve İZSU hizmetlerine mobil cihazlarınızdan da erişebilirsiniz. Android işletim sistemine sahip cihaz kullananlar Google Play’den İZSU Genel Müdürlüğü uygulamasını indirebilirler. Mobil uygulama ile yapılabilecekler her geçen gün artıyor. Şimdilik İZSU faturalarınızı 3D güvenlik sistemi dahilinde güvenli şekilde ödeyebiliyorsunuz. Ödenmemiş fatura bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz.

Son dakika olarak Planlı Su Kesintileri ve Arıza Kaynaklı Su Kesintileri bilgilerine erişim sağlayabiliyorsunuz. İZSU Cebinizde servisine kayıt olarak bölgenizde meydana gelen su kesintilerine dair mesajlar alabiliyorsunuz. Aslında Buca su kesintilerini öğrenmenin en pratik yollarından birisi bu denilebilir. Servise kayıt olduktan sonra bölgenizi giriyor herhangi bir su kesintisi halinde doğrudan mesaj ile bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

İZSU Android uygulaması sayesinde arıza bildiriminde bulunabiliyor, herhangi bir arıza bildirimi yaptıktan sonra takibini de yine mobil uygulama üzerinden yapabiliyorsunuz. İtiraz formunu kullanarak hatalı okuma, sayaç arızası, yüksek fatura gibi nedenlerden dolayı itirazlar yapabiliyorsunuz. İZSU’ya herhangi bir bildirimde bulunmak isterseniz harita koordinatlı ve fotoğraflı şekilde bildirim yapabiliyorsunuz.

İZSU mobil uygulaması üzerinden Buca çeşme ve diğer alanlarda su kesintisi olup olmadığını, varsa ne zamana kadar devam edeceğini, barajların doluluk oranlarını, su yüksekliğini, hacmini öğrenebilirsiniz. Yine İZSU’nun şube ve veznelerinin adres ve telefon bilgileriyle haritadaki konumlarını da uygulamadan öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla Buca’daki su kesintileri hakkında bilgilere mobil cihazlarınızdan rahatça erişebilirsiniz.

Buca Su Kesintisi Arıza No

Buca genelinde günün hangi saatinde su kesintisi olacağı dahil tüm su, kanalizasyon arıza ve şikayetleriniz için 185 ya da 444 40 35 numaralı çağrı merkezlerini de arayabilirsiniz. 0 232 293 22 93 ve 0 232 293 20 00 telefon numaralarını tuşlayarak da genel müdürlükle iletişime geçebilirsiniz. Cumhuriyet Bulvarı, No: 16, Konak İzmir adresinde yer alan İzmir Su ve kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bizzat müracaat ederek merak ettiğiniz konuları danışabilir, talepte bulunabilirsiniz.

Buda’da yaşanacak su kesintileri planlı ise belirttiğimiz bütün paylaşım noktalarıyla birlikte İzmir ve Buca yerel medyasında da gündem olmaktadır. Yerel gazete ve haber siteleri web sitelerinde çoğu zaman planlı su kesintisi haberlerini yapmakta, hangi mahallelerde su kesintisi olacağını, kesinti süresinin ne kadar olacağını, arıza tipini ve detaylı açıklamasını paylaşmaktadırlar. Bütün bunlar gerekli tedbirleri alma imkanı vermektedir.

su kesintisi buca

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 4

Burayı ilk değerlendiren siz olun.

Buca Buca Su Kesintisi Yorumları

 1. Buca su kesintisi arızaları ve İZSU tarafından yapılan su kesilecek uyarılarını buradan takip ediyoruz. Bucada ne zaman su gelecek, su kesintisi ne zaman olacak ve kaç saat sürecek bilgilerini son dakika anlık olarak takip edebiliyoruz. Teşekkürler.

 2. Güzel olmuş. Ayrıca su kesintilerini İZSU sitesinden de takip edebilirsiniz.

 3. Buca’da sular kesildi. Ne zaman gelecek acaba? İZSU yetkilileri bilgi verir misiniz?

 4. Buca su kesintisi haberlerini eksiksiz sunmaya çalışıyoruz. Sizler de sitemizde yayınlamasını istediğiniz su kesintisi bilgilerini bizimle paylaşabilirsiniz.

 5. Buca’da su kesintilerini önceden bildiriyor musunuz? Ona göre tedbir alalım ve susuz kalmayalım.

 6. şaka gibi 185 arıyorum şuanda bir arza gözükmemekte diyor (dün 19:00 dan beri su yok)operatöre bağlanmak istedim 31 sıradasınız diyor.

Yoruma kapalı.