Bitcoin

5
(17)

En popüler kripto para olan Bitcoin hakkındaki tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bitcoin ne kadar, bitcoin yorum ve haberleri, bitcoin kaç tl gibi tüm sorularınızın cevabı burada.

Bitcoin (BTC) nedir?

Bitcoin, başlangıçta Satoshi Nakamoto takma adı altında bir kişi veya bir grup insan tarafından 2008 tarihli bir teknik incelemede ortaya konan merkezi olmayan bir kripto para birimidir . Kısa bir süre sonra, Ocak 2009’da piyasaya sürüldü.

Bitcoin, eşler arası bir çevrimiçi para birimidir; bu, tüm işlemlerin doğrudan eşit, bağımsız ağ katılımcıları arasında, onlara izin verecek veya kolaylaştıracak bir aracıya ihtiyaç duymadan gerçekleştiği anlamına gelir . Nakamoto’nun kendi sözlerine göre Bitcoin, “bir finansal kurumdan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilebilen çevrimiçi ödemeleri etkinleştirmek” için yaratıldı.

binance

Benzer bir merkezi olmayan elektronik para birimi türünün bazı kavramları BTC’den önce gelirken, Bitcoin gerçekte kullanılan ilk kripto para birimiydi.

Bitcoin’in kurucuları kimlerdir?

Bitcoin’in orijinal mucidi, Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinir. 2020 itibariyle, takma adın arkasındaki kişinin – veya kuruluşun – gerçek kimliği bilinmemektedir.

31 Ekim 2008’de Nakamoto, Bitcoin’in eşler arası çevrimiçi para biriminin nasıl uygulanabileceğini detaylandıran teknik incelemesini yayınladı. Yığınlar halinde toplanan (“bloklar” olarak adlandırılan) ve kriptografik algoritmalarla güvence altına alınan işlemler için merkezi olmayan bir defter kullanmayı önerdiler – tüm sistem daha sonra ” blok zinciri ” olarak adlandırılacaktı .

Sadece iki ay sonra, 3 Ocak 2009’da Nakamoto, Genesis bloğu olarak adlandırılan Bitcoin ağındaki ilk bloğu çıkardı ve böylece dünyanın ilk kripto para birimini başlattı.

Bununla birlikte, Nakamoto, Bitcoin’in orijinal mucidi ve ilk uygulamasının yazarı olmasına rağmen, yıllar boyunca çok sayıda insan, güvenlik açıklarını düzelterek ve yeni özellikler ekleyerek bu kripto para biriminin yazılımını geliştirmeye katkıda bulundu.

Bitcoin’in GitHub’daki kaynak kodu deposu 750’den fazla katılımcıyı listeliyor, en önemlilerinden bazıları Wladimir J. van der Laan, Marco Falke, Pieter Wuille, Gavin Andresen, Jonas Schnelli ve diğerleri.

binance

Bitcoin’i Benzersiz Yapan Nedir?

Bitcoin’in benzersiz avantajı, piyasaya çıkan ilk kripto para birimi olmasıdır.

Günlük yaşamlarında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini üreten, yatırım yapan, ticaret yapan ve kullanan milyonlarca hevesli olasılıkla küresel bir topluluk ve yepyeni bir endüstri yaratmayı başardı. İlk kripto para biriminin ortaya çıkışı, binlerce rakip projenin geliştirilmesi için kavramsal ve teknolojik bir temel oluşturdu ve ilham verdi.

Şu anda 300 milyar doları aşan tüm kripto para birimi piyasası, Bitcoin’in farkına vardığı fikrine dayanıyor: para, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişi tarafından bankalar ve finansal hizmet şirketleri gibi güvenilir aracılara güvenmek zorunda kalmadan gönderilebilir ve alınabilir.

Öncü karakteri sayesinde BTC, on yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürdükten sonra bile bu dinamik pazarın ön saflarında yer almaktadır. Tartışmasız üstünlüğünü kaybettikten sonra bile Bitcoin, 2020’de 100 milyar ile 200 milyar dolar arasında değişen piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor . Bu, büyük ölçüde BTC için kullanım örnekleri sunan platformların her yerde bulunmasından kaynaklanıyordu: cüzdanlar , borsalar, ödeme hizmetleri, çevrimiçi oyunlar ve daha fazlası.

Dolaşımda kaç Bitcoin var?

Toplam Bitcoin arzı, yazılımıyla sınırlıdır ve 21.000.000 jetonu geçemez. “Madencilik” olarak bilinen süreç sırasında yeni paralar yaratılır : işlemler ağ üzerinden iletildiğinde, madenciler tarafından eşleştirilir ve bloklar halinde paketlenir, bu da karmaşık kriptografik hesaplamalarla korunur.

Madenciler, bilgi işlem kaynaklarının kullanımı karşılığında blok zincirine başarıyla ekledikleri her blok için ödül alırlar. Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü sırada ödül blok başına 50 Bitcoin idi: bu sayı , yeni çıkarılan her 210.000 blok için yarıya düşüyor – bu da yaklaşık dört yıl sürüyor. Mevcut durum (2020) itibariyle, blok ödülü üç kez yarıya indirildi ve 6,25 Bitcoin’e ulaştı.

Bitcoin “önceden çıkarılmadı”, yani Bitcoin halka açılmadan önce kurucular arasında madeni paralar çıkarılmamış veya dağıtılmamıştı. Bununla birlikte, BTC’nin varlığının ilk yıllarında, madenciler arasındaki rekabet nispeten düşüktü, bu nedenle ağdaki ilk katılımcılar, düzenli madencilik yoluyla önemli miktarda madeni para biriktirebildiler: Satoshi Nakamoto’nun tek başına bir milyonun üzerinde sahibi olduğu varsayılıyor. Bitcoin.

Bitcoin ağı nasıl güvence altına alınır?

Bitcoin, çatalı Bitcoin Cash ( BCH ) ve diğer bazı kripto para birimleri tarafından da kullanılan SHA-2 karma algoritmalar ailesinin bir parçası olan SHA-256 algoritması ile güvence altına alınmıştır .

Bitcoin’i (BTC) nereden satın alabilirsiniz?

Bitcoin birçok yönden neredeyse kripto para birimi ile eş anlamlıdır. Bu nedenle, bunları hem fiat para birimine hem de diğer kripto para birimlerine karşı hemen hemen her kripto borsasında satın alabilir veya satabilirsiniz. BTC ticaretinin yapılabildiği başlıca pazarlardan bazıları şunlardır:

 • Binance
 • Coinbase Pro
 • OKEx
 • Ahtapotlar
 • Huobi Global
 • Bitfinex

Bitcoin adresi nasıl kullanılır

Birçok farklı Bitcoin cüzdanı türü vardır – web, masaüstü, kağıt, bunlardan birkaçı – sizin için hangi cüzdan türü uygun?

İçindekiler

 • Yazılım cüzdanları
 • Web cüzdanları
 • Multisig cüzdanlar
 • Masaüstü cüzdanlar
 • Mobil cüzdanlar
 • Donanım cüzdanları
 • Kağıt cüzdanlar

Yazılım cüzdanları

Yazılım cüzdanları kategorisi web, masaüstü ve mobil cüzdanları içerir.

Web cüzdanları

Bir web cüzdanı, kullanıcıların bir web tarayıcısı arayüzü aracılığıyla BTC blok zinciri ile etkileşime girmesini sağlar ve özel anahtarlarını ve diğer “giriş verilerini” çevrimiçi bir sunucuda barındırır. Bu nedenle bir web cüzdanı aynı zamanda sıcak bir cüzdandır.

Birçok web cüzdanı, kullanıcıların kripto para birimlerini tek bir arayüzde depolamasına ve sorunsuz bir şekilde işlem yapmasına olanak tanıyan bir kripto para birimi değişimi gibi üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından barındırılır.

Bir kripto para borsasında bir kullanıcı hesabı oluşturmak, genellikle kullanıcı için otomatik olarak bir BTC cüzdanı ve bazı durumlarda borsada alınıp satılabilen kripto para birimlerinin her biri için bir dizi ek cüzdan oluşturur.

Bir borsa tarafından barındırılan bir cüzdana sahip olmanın avantajları, rahatlık, kullanım kolaylığı ve borsanın ticaret işlevleriyle entegrasyondur.

Bir hesap oluşturmak, çevrimiçi bir hizmet için diğer herhangi bir hesaba benzer. Yine de, kullanıcılar genellikle resmi bir kimlik belgesi yükleyerek Müşterini Tanı ( KYC ) kontrolünden geçmek zorundadır .

Bununla birlikte, barındırılan web cüzdanları genellikle bir kullanıcının cüzdan anahtarlarının üçüncü bir taraf tarafından yönetildiğini ve onları borsa korsanlığı gibi siber saldırılara veya dolandırıcılığa karşı savunmasız hale getirdiğini ima eder.

Bu nedenle, girişler için iki veya çok faktörlü kimlik doğrulama, para çekme erişim yönetimi veya kimlik avı önleme araçları dahil olmak üzere değişim veya web cüzdan sağlayıcısı tarafından sunulan tüm güvenlik araçlarını kullanmak önemlidir.

Kullanıcıların anahtarlarının kontrolünü üçüncü şahıslara devretmek zorunda kalacağına dair endişeleri gidermek için, bazı web cüzdanları da multisig cüzdanlara dönüştü.

Multisig cüzdanlar

Multisig, çoklu imzanın (çoklu imza) kısaltmasıdır ve iki veya daha fazla kullanıcının bir işlemi dijital olarak imzalamasını sağlayan bir dijital imza teknolojisi türünü ifade eder.

Standart bir Bitcoin cüzdanı – web veya başka türlü – tek anahtar teknolojisini kullanır, bu da paraya erişmek için karşılık gelen tek bir özel anahtarın gerekli olduğu anlamına gelir.

Öte yandan, bir multisig cüzdan, işlemleri doğrulamak veya cüzdanın varlıklarına erişmek için birden fazla güvenilir tarafa ihtiyaç duyulacak şekilde yapılandırılır.

Multisig, tek bir anahtarla ilişkili tek hata noktasını azaltır. Multisig ayrıca şirketlerin kurumsal cüzdanlarını yönetmelerine veya emanet işlemleri için kullanılmalarına yardımcı olabilir.

Masaüstü cüzdanlar

Bir masaüstü cüzdanı, kullanıcı tarafından bilgisayarda yerel olarak indirilen ve oradan çalıştırılan yazılıma dayandığı için web cüzdanından farklıdır. Masaüstü cüzdanları, kullanıcılara Wallet.dat dosyaları olarak kaydedilen anahtarları üzerinde tam kontrol sağlar.

Güvenlik nedenleriyle, bir masaüstü cüzdanı kurmadan ve kurmadan önce bu dosyaya erişimi bir parola ile korumanız ve bilgisayarda virüs veya kötü amaçlı yazılım olmadığından emin olmanız önerilir.

Ayrıca, ileride herhangi bir bilgisayar sorunu yaşamanız durumunda bakiyenizi geri almak için gerekli olan cüzdan.dat dosyasını yedeklemek veya uygun anahtarı veya tohum ifadesini dışa aktarmak da önemlidir.

Mobil cüzdanlar

Adından da anlaşılacağı gibi, mobil cüzdanlar bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla çalıştırılır ve QR kodları aracılığıyla günlük Bitcoin işlemlerini desteklemek için kolayca yapılandırılabilir. Bazı mobil cüzdanlar, bir çevrimiçi cüzdan hesabının uygulama sürümüdür ve bu nedenle aynı kullanıcı girişine, cüzdanına ve hesabına bağlıdır.

Web ve masaüstü cüzdanlarına benzer şekilde, mobil cüzdan kullanıcılarının kötü amaçlı uygulamaların veya kötü amaçlı yazılım bulaşmalarının risklerinin farkında olmaları ve kendi Yönet anahtarlarını tutmalarına izin veren bir mobil cüzdan kullanırken özel anahtarlarını veya tohum ifadelerini güvence altına almaları gerekir.

Donanım cüzdanları

Daha önce açıklandığı gibi, uygun yazılım cüzdanları, çevrimiçi hizmetler ve / veya merkezi üçüncü taraf sağlayıcılarla ilişkili güvenlik risklerine karşı savunmasız olabilir.

Bu nedenle, kripto para birimlerini uzun süre ( HODL ers) güvenli bir şekilde saklamak isteyen kullanıcılar , daha güvenli bir alternatif olarak genellikle bir donanım cüzdanı – İnternete bağlı olmadığı için “soğuk” bir cüzdan kullanırlar.

Bir donanım cüzdanı genellikle cüzdan için uygun genel ve özel anahtarları oluşturmak için rastgele sayı üreteci (RNG) kullanan küçük, somut bir elektronik cihazdır.

Bir donanım cüzdanıyla, kullanıcılar genellikle cihaza erişimi korumak için bir PIN kodu ve kurtarma için eşek köprüsü olarak da bilinen bir kurtarma seti ayarlayabilirler .

Bu “anımsatıcı tohum” genellikle donanım cüzdanının özel anahtarları için bir yedek görevi gören 24 kelimelik bir kurtarma ifadesidir.

Donanım cüzdanları, yazılım meslektaşlarından biraz daha zor olsa da, kripto para birimi varlıklarını depolamanın en güvenli yolu olarak kabul edilir çünkü siber saldırılara ve bilgisayar kötü amaçlı yazılımlarına karşı bağışıktırlar. Birçok tanınmış donanım cüzdan modeli, kullanımı kolay bir arayüz sunan ilişkili bir masaüstü uygulamasıyla birlikte gelir.

Bazı donanım cüzdanları, merkezi olmayan borsalara veya web cüzdanlarına da bağlanabilir , bu da kullanıcıların erişilebilirlik sorunlarının ve ticaret işlevleriyle entegrasyon eksikliğinin üstesinden gelmesine yardımcı olur.

Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdan, başka bir “soğuk depolama” biçimidir ve tam anlamıyla bir Bitcoin cüzdan adresi ve üzerine QR kodları şeklinde basılmış ilgili özel anahtar bulunan bir kağıt parçasıdır.

Sıcak cüzdanlarla ilişkili risklere karşı güvenli olsa da, kağıt cüzdanların önemli dezavantajları vardır. Materyal açısından zayıflar – okuyucular burada hayal güçlerinin vahşileşmesine izin verebilirler – ve kullanıcıları cüzdanlarının tüm bakiyesini bir kerede aktarmalarını sınırlayabilir.

Kredinin yalnızca bir kısmını kağıt cüzdanda harcayabilmek için, bir kullanıcının tüm kredisini başka bir cüzdan türüne (web, masaüstü veya donanım) aktarması ve ardından kredinin bir kısmını oradan harcaması gerekir.

Başka bir risk de var: kendi kağıt cüzdanınızdaki kredinin yalnızca bir kısmını başka bir cüzdana aktarmaya çalışırsanız, kalan kredi varsayılan olarak Bitcoin protokolündeki “Adresi Değiştir” e gönderilecektir. Kalan bakiye orijinal kağıt cüzdanda kalmaz – bu yanlış anlaşılma, kullanıcıları değişiklik için yeni bir kağıt cüzdan sağladıklarından emin olmazlarsa paralarını kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakır.

Bitcoin Adresi Nasıl Oluşturulur

Tıpkı bir e-posta adresinin mesajınızın doğru kişiye gitmesini sağlaması gibi, bir Bitcoin adresi de kripto para biriminizin güvenli bir şekilde gönderileceğini garanti eder.

İçindekiler

 • Bitcoin adresi nedir?
 • Adres oluşturma nasıl çalışır?
 • Bitcoin adresini nerede tutabilirim?
 • Kripto para birimini nasıl güvende tutacağınıza dair kısa ipuçları

Yani: Bitcoin almaya karar verdiniz . Fakat bekle! Bir Bitcoin adresi hakkındaki tüm konuşmaların anlamı nedir? Özel bir anahtara ihtiyacınız var mı? Bir Bitcoin cüzdanı tam olarak nerede devreye girer? İşte bir kripto para birimi adresi oluşturmak için nihai (ve kolay) kılavuzumuz.

Bitcoin adresi nedir?

Bir e-posta adresinin mesajınızın doğru kişiye ulaşmasını sağlaması gibi, kripto para biriminizin blok zincirinde güvenli bir şekilde ilerlemesini garanti etmek için bir Bitcoin adresi çok önemlidir.

Açık anahtar, bazı durumlarda QR kodu biçiminde BTC göndermek ve almak için kullanılabilen şık bir kriptografik kod parçasıdır.

Neyse ki, Bitcoin ağını kullanmaya başlamak için bilgisayar bilimlerinde doktora yapmanıza gerek yok . Çoğu borsa ve cüzdan, bir çift Bitcoin satın aldıktan sonra sizin için bir adres oluşturur.

Adres oluşturma nasıl çalışır?

Yeni bir adresle ilgili en korkutucu şey uzunluğu olabilir – yaklaşık 26 ila 35 alfanümerik karakter. Bir BTC adresi “1,” “3” veya “bc1” ile başlar.

Bitcoin işlemleri, tıpkı bir banka hesabına transfer gibi iptal edilemez veya geri alınamaz. Bu, herhangi bir şey göndermeden önce adres biçimini iki veya üç kez kontrol etmenin kritik olduğu anlamına gelir.

Bitcoin ödemeleri yanlış kripto para cüzdanına gönderilirse, sahibinin parayı size geri göndermesini sağlamak zor olabilir.

Bitcoin adresini nerede tutabilirim?

Özel ve genel anahtarlarınızın güvenliği gerçekten önemlidir – Bitcoin’inizi kötü niyetli kişilerden korumanın birkaç yolu vardır.

1. BTC değişimleri : Coinbase ve Binance gibi platformlar, bir PayPal hesabına veya çevrimiçi bankacılığa giriş yapmakla karşılaştırılabilecek tanıdık bir deneyim sunar. Bu mobil cüzdanlar Android ve iOS’ta mevcuttur ve tam bir işlem geçmişi sunar. Daha da iyisi, parolalar ve iki faktörlü kimlik doğrulama, hesabınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

2. Donanım cüzdanı: Çevrimiçi bir blockchain cüzdanın dezavantajı, BTC’nizin İnternet’e bağlı bir sözde “sıcak cüzdan” içinde saklanması durumunda çalınması riskidir. Bir donanım cüzdanı, madeni paralarınızın şifrelenmesi ve somut bir cihazda çevrimdışı olarak “soğuk depoda” saklanması anlamına gelir. Bu ürünlerin çoğu, Ethereum dahil diğer kripto para birimlerini de destekler .

3. Kağıt cüzdan: Gerçekten eski moda olmak istiyorsanız, Bitcoin adresinizi bir kağıda yazabilir veya yazdırabilirsiniz. Özel anahtar depolamaya yönelik bu yaklaşımın riskleri de vardır. Kağıt cüzdanınızı kaybederseniz, BTC’niz sonsuza kadar kaybolabilir.

Kripto para birimini nasıl güvende tutacağınıza dair kısa ipuçları

50.000 dolarınız olsaydı, hepsini tek bir cüzdanda tutmazdınız. Öyleyse neden BTC ile farklı olsun?

Birden fazla Bitcoin adresi kullanmak – yani kripto para biriminizin tek bir yerde olmaması – akıllıca bir hareket olabilir.

Mobil cüzdanlar, hareket halindeyken az miktarda Bitcoin depolamak ve bir veya iki satın alma işlemi yapmak için harikadır. Bununla birlikte, günlük olarak kolayca erişmeniz gerekmeyen fonları güvenli bir şekilde saklamak için son teknoloji bir donanım cüzdanına güvenmeniz önerilir. Kripto para biriminizi nasıl güvende tutacağınıza dair kısa bir rehberimiz var. Daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz !

Bitcoin nasıl gönderilir

Artık biraz bitcoin alıp sattığınıza göre, biraz farklı bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenmenin zamanı geldi – bitcoin gönderin.

İçindekiler

 • Bitcoin cüzdanları
 • Bitcoin Göndermek: Bazı Önemli Noktalar
 • Mempool nedir?

Bitcoin ( BTC ), bir aracıya ihtiyaç duymayan ve kullanıcıların doğrudan sınırların ötesinde işlem yapmasını sağlayan , eşler arası bir elektronik para sistemidir . Bitcoin göndermek için, kullanıcıların Bitcoin işlemleri için gerekli olan temel altyapıya aşina olmaları gerekir .

Bitcoin cüzdanları

Bitcoin (BTC) göndermek için, kullanıcıların Bitcoin’in blok zinciri ile etkileşime girme aracı olan bir Bitcoin- cüzdanına (cüzdan) ihtiyacı vardır .

Kripto para biriminin kullanıcıyı kurtardığı BTC cüzdanlarından mecazi olarak konuşmak geleneksel olsa da , Bitcoin cüzdanları aslında blok zinciri işlemleri yoluyla kripto para göndermek ve almak için gereken bilgileri oluşturmak için kullanılır.

İşlevsellik ve güvenlik açısından birbirinden farklı olan üç ana Bitcoin cüzdanı türü vardır – yazılım, donanım ve kağıt -. Bir Bitcoin cüzdanının internete bağlı olup olmamasına bağlı olarak, aynı zamanda ” Sıcak (sıcak) ” veya ” Soğuk (soğuk) ” cüzdan olarak da kategorize edilir .

Örneğin, bir kullanıcı Bitcoin’i başka bir kullanıcıya bir ödeme veya ticaret şekli olarak göndermek ister veya kendisi çeşitli amaçlarla (örneğin kripto para birimi ticareti veya HODLing için) kullandığı çeşitli Bitcoin cüzdanları arasında BTC göndermek ister. ).

Bu adres özel bir Bitcoin cüzdanı olduğu ve Ethereum ( ETH ), Bitcoin Cash ( örneğin Ethereum ( ETH )) gibi başka bir kripto para birimi için geliştirilmiş olmadığı sürece herhangi bir cüzdan Bitcoin’i başka herhangi bir cüzdan adresine (yazılım, donanım veya kağıt) göndermek için kullanılabilir. BCH ) veya XRP .

Bitcoin Göndermek: Bazı Önemli Noktalar

BTC gönderme işlemi, kullandığınız cüzdanın türüne ve cüzdan sağlayıcısına bağlı olarak değişir.

Bununla birlikte, her durumda, bir mobil uygulama, masaüstü uygulaması, web tarayıcısı veya Bitcoin ATM olmasına bakılmaksızın, sağlanan arayüz aracılığıyla göndermek istediğiniz Bitcoin miktarını tanımlamanız gerekir .

Ek olarak, transfer için hedef adresi olarak girdiğiniz alıcının cüzdan adresini bilmeli veya ona erişiminiz olmalıdır.

Tek bir kullanıcı, her biri benzersiz özel anahtarıyla ilişkilendirilmiş birden fazla yeni cüzdan adresi oluşturmak için Bitcoin cüzdanını da kullanabilir . Özel anahtar sabit kalır ve kesinlikle gizli tutulmalıdır, ilişkili bir cüzdan adresi Bitcoin blok zincirindeki herkes tarafından herkes tarafından görülebilir.

İşlemi kolaylaştırmak için, bazı yazılım (ve kağıt) cüzdan sağlayıcıları , alıcının adresine erişmek için bir QR kodunun taranmasına izin verir . Bazı cüzdan sağlayıcıları, kullanıcıların alıcının cüzdan adresine bağlı bir e-posta adresi girmesine bile izin verir.

Bir QR kodu veya e-posta desteklenmiyorsa, bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için alıcının Bitcoin adresini oluşturan alfanümerik karakterleri dikkatlice kontrol etmelisiniz – tıpkı başka birinin banka hesabına para gönderirken yapacağı gibi.

Uyarı: aynı kullanıcı iki yazılım cüzdan arasında BitCoin gönderirse barındırılan bir ilgili cryptocurrency değişimi – örneğin Bitcoin Coinbase ve Coinbase Pro cüzdanlar arasında – fonksiyonu için BitCoin göndermek için bir fonksiyonu olarak BitCoin alıcı / biriktirilmesi aktive olabilir belirlenir .

Bir donanım cüzdanından (örneğin bir Ledger Nano S) BTC göndermek söz konusu olduğunda, kullanıcıların genellikle donanım cihazına bağlanmalarına izin veren bir masaüstü uygulaması kullanmaları gerekir.

BTC göndermek söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken bir değişken, kullanıcıların bazen transfer için işlem ücretinin ne olması gerektiğini seçebilmeleridir . Genellikle, işlem ücreti ne kadar düşükse, Bitcoin işleminin Bitcoin blok zincirinde onaylanması o kadar uzun sürer .

Mempool nedir?

Bitcoin işlemlerinin nasıl çalıştığını incelerseniz, muhtemelen “bellek” ve “havuz” un kısaltması olan “mempool” terimiyle karşılaşacaksınız.

Mempool, bir madenci tarafından henüz onaylanmamış ve blok zincirindeki bir sonraki bloğa eklenen tüm BTC işlemlerinin bir kaydıdır. Ağdaki her bir düğümde bir mempool önbelleğe alınır ve mecazi olarak konuşursak, bekleyen Bitcoin işlemleri için bir tür tampon bölgesi veya bekleme odası olarak işlev görür.

Blok zincirine her yeni blok eklendiğinde Mempool işlemleri düzenli olarak işlenir. Mempool’larda bekleyen işlemler, minimum işlem ücreti eşiğine ulaşana kadar serbest bırakılmaz (işlenmez).

Mempool’da daha düşük önceliğe sahip işlemler – örneğin düşük ücretli işlemler – bu nedenle işlenip onaylanmadan önce genellikle birden fazla blok beklemek zorundadır.

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır

Bitcoin artık evden çıkarılamaz. Bununla birlikte, kendinizi mahvetmeden kripto para birimi madenciliğine girmenin hala yolları var.

BTC madenciliği yıllar içinde çok daha zor hale geldi. Kripto para biriminin ilk günlerinde , neredeyse bir dizüstü bilgisayarı olan herkes, karmaşık matematik problemlerini çözerek yeni bir işlem bloğunu onaylamak için 50 BTC ödülle yeni madeni paralar alabilirdi. (Bu blok ödülü o zamanlar belki sadece 50 $ değerindeydi. Bu dijital para biriminin nihayetinde ne kadar değerli olacağını kimse bilmiyordu).

Günümüzde hayat Bitcoin madencileri için o kadar kolay değil. Blok ödülleri birkaç yılda bir yarıya iniyor – dolaşımdaki bitcoin sayısı blok başına sadece 6,25 BTC’ye düştü. Bununla birlikte, Bitcoin işlemlerinin hala doğrulanması gerekiyor, bu da işlem ücretlerinin önemli bir gelir kaynağı haline geldiği anlamına geliyor .

Aşağıdaki bölümde, Bitcoin madenciliğinin nasıl çalıştığını açıklayacağız, blok zincirinin çalışmasını sağlamak için ne kadar hesaplama gücünün gerekli olduğunu inceleyeceğiz ve madencilik donanımının mantıklı olabileceği diğer iş kanıtı sistemlerinden bazılarına bakacağız .

Bitcoin ağında işlemler bu şekilde çalışır

Yeni bitcoin oluşturmak için gereken teknolojiye dalmadan önce, bir bitcoin bloğunun nasıl çıkarılacağını gerçekten basit bir şekilde öğrenelim .

Bildiğiniz gibi (umarız), blok zinciri, 2009’da çıkarılan ilk bloğa kadar Bitcoin’in tüm işlem kayıtlarına ev sahipliği yapar . Yıllar içinde bir blok zinciri oluşturuldu, bu da geçmiş işlemlerin düzenlenmesinin çok zor olduğu anlamına geliyor. İşlem verilerini değiştirmek için, daha sonra gelen her bloğun yeniden hesaplanması gerekecekti ve bu, çılgın miktarda hesaplama gücü gerektirecekti.

Halka açık bir deftere sahip olmanın en büyük faydalarından biri , aynı bitcoin’in aynı anda iki kez kullanılmasını engelleyen çifte harcamayı önlemeye yardımcı olma şeklidir . Banknotlar çifte harcamayı engeller çünkü örneğin, bir video oyunu almadan önce 50 $ ‘dan fazlasını vermeniz gerekir. Bu, en yakın mağazaya gidip aynı banknotu ayakkabı satın almak için kullanamayacağınız anlamına gelir.

Her neyse, BTC madenciliği sürecine geri dönelim. Her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur. Bu, Bitcoin madencilerinin Blok Ödülü için saatte yaklaşık altı kez büyük bir rekabete girdiği anlamına geliyor.

Madencilik çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir; bir bloğu doğrulayabilen başarılı kişi, ağın geri kalanından önce bir matematik problemini çözmeyi başarmıştır. (İş kanıtı temel fikri budur; yüksek bilgi işlem gücü, hizmet reddi saldırılarını önlemeye yardımcı olur).

Bulmacayı çözmek, 1MB boyutunda yeni bir blok oluşturmak anlamına gelir. Onay bekleyen Bitcoin işlemleri daha sonra bir “mempool” da toplanır. Bir bitcoin madencisinin, işlem blokları için yüksek ücretler ödemeye istekli olan bitcoin kullanıcılarına öncelik vermesi muhtemeldir.

Bu yeni blok aynı zamanda “Coinbase İşlemi” olarak bilinen şeyi de içerir . Böylelikle Bitcoin madencileri, çabaları karşılığında 6.25 BTC ödülünü ve bloklarına dahil olan her ödemenin işlem ücretlerini topluyor.

Oh! 10 dakikada çok şey olur. Şimdi BTC madenciliğinin nasıl çalıştığına dair kabaca bir fikrimiz var. Şimdi ayrıntılara bakalım. Belki bir sonraki bölüm için kendine bir fincan kahve almak istersin.

Hash rate nedir?

Karma oranı sağlıklı Bitcoin en blockchain şu anda nasıl önemli bir barometre. Kısacası, bu, şu anda Bitcoin’in ağında ne kadar işlem gücünün bulunduğunun büyük bir resmidir.

Özetle, hash oranı, Bitcoin madencilerinin işlem bloklarını işlemek için ne kadar hesaplama gücü kullanmak istediklerini gösterir. Hashing performansı ne kadar yüksekse, blockchain o kadar güvenli olur.

Kripto para biriminin madenciliğinin tutarlı bir şekilde çalışmasını ve her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulmasını sağlamak için, blok zincirindeki madencilik zorluğu düzenli olarak – yaklaşık iki haftada bir ayarlanır. Hash rate yüksek bir seviyede olsaydı, blok ödülleri almak için gereken matematik problemleri çok basitti, çok hızlı bir şekilde dolaşmaya başlayacaktı. (Çok fazla hesaplamak da benzer sorunlara neden olur.)

Göz kamaştırıcı kılavuzumuzun bir sonraki bölümü, Bitcoin’i başarılı bir şekilde çıkarmak için gereken ekipmana bakıyor.

Bitcoin Madencilik Teçhizatı nedir?

Kısacası, bir madencilik teçhizatı, yeni bitcoinleri basmak için özel olarak tasarlanmış üst düzey bir kurulumdur.

Son teknoloji ürünü işleme birimleri, madencilere matematik problemlerini herkesten önce çözme şansı verdiğinden, mümkün olan en yüksek hash oranlarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Birkaç şirket Bitcoin madencilik donanımı üretiyor. Alternatif olarak, kendi donanımınızı oluşturmanız da mümkündür. Elektrik maliyetleri, dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Enerji kullanım maliyeti, aldığınız blok ödüllerinden ağır basabilir.

Bir Bitcoin madencilik teçhizatındaki ana unsurlar anakart, güvenilir bir grafik kartı (Nvidia ve AMD iki büyük sağlayıcıdır), kararlı bir güç kaynağı, altyapınızın aşırı ısınmasını önleyen bir soğutma çözümü, güvenilir bir işlemci ve Tutan sağlam bir çerçevedir. madencilik teçhizatı birlikte ve onu tozdan korur.

bitcoin

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 17

Burayı ilk değerlendiren siz olun.